Bez kategorii Maniek  

Podstawy wznoszenia domu. Czym są wiązary dachowe? Co trzeba o nich wiedzieć?

W powszechnym mniemaniu dach składa się wyłącznie ze swojej zewnętrznej warstwy, zwykle złożonej z dachówek lub paneli. Sprawa jest jednak znacznie bardziej zawiła i rozległa. Dach nie jest bowiem jedynie kilkoma płytami, a znacznie rozbudowaną konstrukcją, która składa się z wielu elementów. Wśród nich są elementy wewnętrzne, niewidoczne na pierwszy rzut oka. Są to tak zwane wiązary dachowe. 

Czym są wiązary dachowe?

Ale czym dokładnie są wiązary dachowe? Najprościej rzecz ujmując, jest to pewnego rodzaju szkielet, który rozkłada ciężar dachu na ściany nośne. Dzięki temu mamy pewność, że dach się nie zawali oraz będzie stabilny. Jest to rozwiązanie stosowane najczęściej w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym, szczególnie kiedy dach ma dużą powierzchnię. 

Wiązary dachowe to jeden z podstawowych elementów, o jakich należy pamiętać, kiedy samodzielnie budujemy dom. Stanowi podparcie całej konstrukcji, w związku z czym gwarantuje bezpieczeństwo wszystkim domownikom. Przy okazji jest to rozwiązanie ze wszech miar tanie i niezwykle opłacalne, zatem warto się na nie zdecydować.