Bez kategorii Maniek  

Piec na pellet czy ekogroszek? Które rozwiązanie wybrać?

W ostatnich latach niezwykle często można zewsząd usłyszeć dyskusje dotyczące tego, co jest lepsze i bardziej wydajne: pellet olczyk czy ekogroszek. Niestety, kwestia ta nie jest jakkolwiek przejrzysta i niezwykle ciężko powiedzieć, które z tych rozwiązań jest bardziej efektywne. Dobrze jest jednak zapoznać się z ich cechami i dobrać taki rodzaj ogrzewania budynku, który pasuje do Twoich preferencji oraz wymagań. 

Ekogroszek kontra pellet drzewny – czym się różnią?

Pellet drzewny jest nowoczesny i ze wszech miar ekologiczny. Jest tak dzięki temu, że może zostać wyprodukowany z różnorakich elementów natury, takich jak drewno, łupiny orzechów czy kora drzewna. Docenia się przede wszystkim jego wydajność, ale także oferowaną przez pellet ekologię – nie wpływa on w znaczący sposób na naszą planetę, w przeciwieństwie do trochę bardziej archaicznych rodzajów ogrzewania domów. 

Ekogroszek hurt jest z kolei paliwem stałym, które zostało skompresowane do rozmiarów niewielkich kulek – stąd zresztą jego nazwa. Paliwo to cechuje się nade wszystko dużą kalorycznością, co w dużej mierze wpływa na jego wydajność; nie można również narzekać na ilość szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery, ta jest bowiem znikoma.

To tylko i wyłącznie Twoja decyzja

Reasumując – nie jesteśmy w stanie zdecydować, czy lepszym rozwiązaniem jest pellet czy ekogroszek. Pod wieloma względami w zasadzie się nie różnią, uzupełniają się także pod względem wad oraz zalet. Przez to niezwykle trudno wybrać zwycięzcę tych zawodów. Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj ogrzewania, musisz zastanowić się nad swoimi potrzebami i wymaganiami i sugerując się nimi, wybrać: pellet czy ekogroszek?