Bez kategorii Maniek  

Pellet czy węgiel? Zalety i producenci pelletu

Przed tymdylematem zostaje postawionych wiele użytkowników, opinie wahają się, a wśród kupujących znajdują się entuzjaści zarówno pelletu, ekogroszku jak i tradycyjnego węgla. Co sprawia iż wybór jest taki trudny a zdania podzielone? Dzisiaj przedstawimy Ci zalety jak też wady tych metod opału.

Pomoże Ci to zdecydować, jaka metoda opału będzie dla Ciebie idealna. Polecimy Ci także popularnych, zaufanych producentów oferujących wysokiej jakości surowce opałowe. Żeby dowiedzieć się więcej o sposobach opału przeczytaj ten wpis.

Cena – węgiel czy pellet?

Do ostatniego czasu wielką przewagę powyższej kwestii miał węgiel. Jako często stosowany środek opałowy przez długi czas wiódł prym i zyskał sobie wielu zwolenników. Jednak w ostatnim czasie popyt przechyla się na korzyść alternatywnych środków opału takich jak pellet. Po zwyżce cen za węgiel używanie go przestało być tak korzystne cenowo, zwłaszcza iż jego wydajność wcale znacząco nie odbiega od nowych metod.

Właśnie przez wzgląd na cenę pellet staje się coraz bardziej popularny. Ze względu na technologię jego powstawania producenci tacy jak Pelleton, Olczyk, Dankros, Olimp Stelmet, Smile, Trak czy Zator mają możliwość zaoferować korzystną cenę. Pellet stworzony jest trocin które zostały po produkcji, są one stłoczone w końcowy produkt. Jest to mniej wymagający i tańszy sposób niż wydobywanie węgla drzewnego bądź kamiennego a przy tym bardziej przyjazny dla środowiska, gdyż wykorzystuje się odpady. Produkowanie pelletu nie przyczynia się do wycinki drzew czy wykorzystywania naturalnych złóż tak jak w przypadku węgla.

Wartość opałowa

Węgiel uchodzi za najlepszą metodę opałową. Wydajność opałowa węgla może wynosić nawet 20 MJ/kg, ale dużo zależy od jego jakości. Zazwyczaj im więcej kosztuje , tym lepszą klasę węgla kupisz. W tej kwestii pellet nieznacznie jednakże odbiega od tradycyjnego  węgla. Poprawiając technikę produkcji producenci Pelleton, Olczyk, Dankros, Olimp Stelmet, Smile, Trak i Zator dali radę uzyskać wydajność porównywalną z węglem a do tego pewniejszą, za każdym razem masz świadomość czego możesz oczekiwać od produktu, który kupujesz. 

Ilość popiołu

W tej konkurencji absolutnym zwycięzcą jest pellet. Jest to znacząco czystszy oraz wygodniejszy sposób opału niż węgiel. Zawartość popiołu w wyniku spalania pelletu jest imponująco mała i dochodzi do 1%, podczas gdy węgiel osiągać może od 5 do 10 %. Powyższe liczby ukazują skalę zanieczyszczeń, jakie wytwarza spalany węgiel. A przecież nie wyłącznie o ilość czasu poświęconego na czyszczenia pieca chodzi. Ilość pozostałości po spalaniu to także wpływ na atmosferę i jakość powietrza. Palenie węglem znacznie dokłada się do zanieczyszczenia środowiska, w którym, żyjemy. Nie ma w takim razie żadnego powodu, aby wybrać tę metodę opału, nie tylko wymaga większego nakładu czasu podczas codziennego używania, ale również węgiel nie jest tak bezproblemowy i komfortowy w użytkowaniu jak pellet.

Jeśli po naszym artykule podjąłeś już decyzję, która forma ogrzewania jest dla ciebie lepsza, zachęcamy do zorientowania się w ofercie producentów opału, takich jak Pelleton, Olimp, Stelmet czy też Zator, których wyroby możesz znaleźć w http://peleton.net.pl/.