Wykończenie Maniek  

Okna z drewna czy z plastiku?

Jeśli myślałeś swego czasu nad wymianą okien, albo zacząłeś budowę domu i stoisz przed wyborem które ramy okienne wstawić, to ten tekst jest dla Ciebie. Na pewno wiesz, że na rynku są różne typy okien. Dzielimy je ze względu na styl montowania, otwierania i zastosowanie, albo na materiał z jakiego są zrobione. Wyróżniamy więc okna plastikowe i drewniane, które mogą dzielić się na tradycyjne, dachowe i balkonowe. Skupmy się jednak na surowcu i sprawdźmy, który produkt jest dla Ciebie lepszy.

Okna z drewna i plastikowe, do jakiego stylu pasują?

Okna plastikowe są ogólnodostępne i ze względu na sposób produkcji zakupisz je tylko w typowych rozmiarach. Z reguły są w kolorze białym, ale na rynku dostępne są farby i folie, które pozwalają na zmianę wyglądu i dostosowanie ich do wnętrza. Okna z PCV będą więc idealne do pomieszczeń loftowych lub nowoczesnych.

Okna drewniane wyróżniają się naturalnym wyglądem. W zależności od rezultatu jaki pragniesz uzyskać możesz wykorzystać najpopularniejsze drewno sosnowe albo pomyśleć o bardziej prestiżowej jodle lub świerku.

Jeżeli przymierzasz się do zakupu okien drewnianych to wiedz, że doskonale pasują do rustykalnego stylu i współgrają z drewnianymi detalami domu. Dodatkowo okna drewniane możesz kupić w dowolnym kształcie i rozmiarze. W przeciwieństwie do okien plastikowych sprawdzają się przy dużych przeszkleniach.

W Pruszkowie fachowcy od okien to https://www.krakok.pl/okna/.

Okna z plastiku – minimalizm czy przeciętność

Jeżeli dalej zadajesz sobie pytanie, które okna wybrać to na pewno przykuje Twoją uwagę aspekt finansowy. Cena okien z PCV niewątpliwie jest lepsza. Ramy są twarde i praktyczne, nie trzeba ich konserwować. Nie ulga wątpliwości, że okna są odporne na wilgoć i pozostałe czynniki atmosferyczne. Niestety w przypadku ram z tworzywa sztucznego, nie mamy możliwości ich naprawy. Jeżeli okna zużyją się, albo ulegną zniszczeniu, konieczna będzie ich wymiana. Dodatkowo weź pod uwagę, że mogą zdarzyć się odkształcenia na skutek zmian temperatury albo zżółknąć w wyniku zbyt dużej ilości promieni słonecznych.

W Otwocku i Mińsku Mazowieckim fachowcy od okien to https://stolares.eu/index.php/okna/.

Na czym skupić się przy inwestycji w okna drewniane

Kiedy znamy już zalety i wady tworzywa sztucznego to przeanalizujmy teraz okna drewniane. Ramy charakteryzują się dużą trwałością, są twarde, nie naprężają się i bardzo łatwo je naprawić. Drewno zdecydowanie lepiej od plastiku znosi różnicę temperatur i daje lepszą izolację akustyczną.

Okna drewniane również posiadają wady. Największą różnicą między nimi a plastikami jest konieczność konserwacji. Drewniana rama przynajmniej trzy razy w roku musi być myta i zabezpieczana pastą dedykowaną do drewna. Raz w roku koniecznie trzeba sprawdzać stan lakieru i ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Drewno za to, w odróżnieniu od PCV nie ma w zwyczaju odkształcać i odbarwiać się. Pamiętaj, że jeżeli zajmiesz się materiałem jak należy i będziesz cyklicznie konserwować produkt, to okna starczą Ci nawet na kilkadziesiąt lat.

Przed podjęciem decyzji zastanów się czy wolisz wydać mniejszą kwotę, ale w niedalekiej przyszłości być gotowym na ponowną wymianę. Może jednak chcesz zapłacić 10-15% więcej i wejść w posiadanie naturalnego dla środowiska produktu. Równie ważny jest czas jaki poświęcisz na pielęgnację ram. Jeżeli wydaje Ci się, że nie znajdziesz chwili na regularne mycie i konserwację, może lepiej zainwestować w okna plastikowe i pomalować je tak aby pasowały do wystroju wnętrz.