Ogrzewanie Maniek  

Ogrzewanie domu – co to pellet i ekogroszek?

Wiele osób znajdujących się w domach jednorodzinnych korzysta z pieców ogrzewanych najróżniejszymi typami paliw opałowych. Na rynku jest ich bardzo dużo, więc osobom nie zainteresowanym tym tematem może być ciężko wybrać coś dla swojego domu. Choć duży wybór z początku może być problemem, to w rzeczywistości nie jest to tak skomplikowane. W tym tekście dowiesz się o wszystkim na temat właściwości pelletu i ekogroszku.

Tekst napisany na podstawie informacji z: http://marko24.pl/ekogroszek/.

Pellet – czym się charakteryzuje?

Pellet to granulat drobnej wielkości o kształcie walców albo malutkich kulek. Jego wymiary to najczęściej 6-8mm. Wartość kaloryczna pelletu waha się w granicach od 24 do 29 MJ/kg (megadżule na kilogram). Pellet to jeden z bardziej ekologicznych i wartych uwagi sposobów na ogrzanie budynku. Jego wartość opałowa jest porównywalna do wartości opałowej drewna – w ich produkcji wykorzystuje się odpady z drewna bez żadnych dodatków chemicznych. Cena pelletu rozpoczyna się już od około 850zł za tonę.

Ekogroszek – charakterystyka

Ekogroszek to typ paliwa stałego pozyskiwany z węgla kamiennego. Aby pozyskać ekogroszek z węgla trzeba go pokruszyć, przesiać, a następnie przepłukać. Zaskakująco ekogroszek w przeciwieństwie do węgla kamiennego jest dużo bardziej ekologiczny, wydajny, a również łatwiejszy w wykorzystaniu. Ekogroszek, podobnie jak pellet, jest niewielki – rozmiar jego ziaren waha się w granicach od 5 do 25mm. Jego wartość kaloryczna to minimum 26MJ/kg, co jest jedną z najwyższych wartości wśród dostępnych typów paliw. Emituje niedużą ilość pyłów, jak i popiołu. Jednak zanim postawisz na ekogroszek upewnij się, że nie jest podrabiany. Ze względu na rosnącą popularność ekogroszku, na rynku pojawiają się podrabiane produkty, które są mieszaniną niskiej jakości miału węglowego z dodatkowymi, nieznanymi składnikami.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy kupnie paliwa opałowego? Łódź i okolice

Warto wiedzieć, że dużo firm produkujących pellet oferuje produkty z dostawą do domu. Z uwagi na to nie będziesz musiał się martwić o zorganizowanie transportu samodzielnie. Pellet będzie dostarczony prosto pod Twój dom. Zatem zanim zdecydujesz się na kupienie pelletu – sprawdź dokładnie ofertę danej firmy.