Sprzątanie Maniek  

Kiedy konieczna jest deratyzacja?

Co powoduje deratyzacja?

Najłatwiej jest powiedzieć, że deratyzacja jest likwidacją szkodników takich jak myszy albo szczury. Gryzonie rozmnażają się w przerażająco szybkim tempie, a niestety są nosicielami poważnych chorób i sieją spustoszenie w piwnicach albo co gorsza w ścianach, nadgryzają przewody i niszczą rury .

Deratyzacja może być chemiczna i mechaniczna, zalecane jest również łączenie obydwu środków w celu lepszego efektu. Przy deratyzacji chemicznej używa się trucizn, które układane są w przeważnie odwiedzanych przez gryzonie miejscach. Trutki mogą mieć konsystencję ziaren, żeli i granulatów. Wszelkie substancje są niedostępne dla naszych pupili i ludzi oraz odpowiednio oznaczone. Deratyzacja mechaniczna opiera się na pułapkach i wabikach, które łapią gryzonie. Sama w sobie nie zabija szczurów.

O czym trzeba pamiętać przy deratyzacji?

Dobrze jest nie dopuszczać dzieci i zwierząt do pułapek i trutek na gryzonie. Najbardziej narażone na zatrucie są polujące na myszy koty. Gryzonie, które połknęły truciznę robią się powolne, ale wciąż chodzą. Przez to kotu prościej je schwytać, niestety powoduje to zatrucie się zwierzaka. Ważne jest aby dokładnie zamknąć przed zwierzakami domowymi wszystkie gabinety, w których umieszczone są substancje trujące, a jeżeli mamy taką możliwość – wysłać pupila na kilka dni do bliskich.

Kto podejmuje decyzję o deratyzacji?

Każdy zarządzający nieruchomością ma obowiązek przeprowadzić deratyzację w momencie kiedy pojawią się w budynku gryzonie. Wynika to z przepisów – mówi o tym Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi. Jeśli mieszkasz w bloku, to o deratyzację części wspólnych nie musisz się martwić, ponieważ jest to w gestii administracji albo spółdzielni mieszkaniowej. 

Każda gmina ma dodatkowo własne zapisy, które mówią z jaką częstotliwością należy przeprowadzać odszczurzanie. W Warszawie obowiązkowe jest to dwa razy w roku – w okresie kwiecień-maj a także listopad-grudzień. Aby przeprowadzić deratyzację profesjonalnie zdaj się na firmę Dezynsekcja i deratyzacja Hanna Skowronek. Firma ta świadczy usługi na terenie takich dzielnic Warszawy jak Bielany czy Wola.

Pamiętaj, że nie warto odkładać w czasie deratyzacji. W głównej mierze dlatego, że niewykonanie deratyzacji w ustalonych terminach jest wykroczeniem i bardzo możliwe, że dostaniesz za to grzywnę. A po drugie, myszy i szczury są realnym utrapieniem i im dłużej będziesz zwlekać z pozbyciem się ich, tym cięższe będzie to zadanie. Przy większym problemie warto więc znaleźć sprawdzoną firmę, którą bez trudu zlokalizujesz w Warszawie.