Budowa Maniek  

Jakie są kształty i rodzaje schodów?

Schody to podstawowy element łączący piętra, stosowane są powszechnie we wszystkich typach budynków, zarówno tych użytku publicznego jak i prywatnych. Gdy korzystamy z nich codziennie ważne jest to, aby były komfortowe i przede wszystkim nie stwarzające ryzyka. W tym artykule przedstawimy Ci rodzaje schodów oraz materiały, które możesz wykorzystać do ich budowy. 

Źródło informacji: www.stolmark.pl – producet schodów Gdynia.

Podstawowe kształty rodzaje schodów

Schody jednobiegowe

Schody jednobiegowe są niedrogie i proste do wykonania, jednak mają też swoje mankamenty. Przez brak spoczników są trudne do pokonywania, głównie dla osób starszych. Ich wadą są też gabaryty, ponieważ zabierają dużo miejsca. Najlepiej użyć ich do łączenia niskich kondygnacji, czy na przykład antresoli.

Schody dwubiegowe

Schody dwubiegowe to bardzo popularne rozwiązanie. Zajmują stosunkowo mało miejsca, a przy tym są bardziej komfortowe od tych jednobiegowych dzięki dodaniu spocznika. Najczęściej można zobaczyć je na klatkach schodowych, gdzie decydujące jest, aby wielu użytkowników w różnym wieku mogło je z szybko pokonać.

Schody łamane

Wybranie schodów łamanych umożliwia wykonanie niewielkiego otworu w stropie. Posiadają tę samą zaletę co schody dwubiegowe, są mniej uciążliwe dla użytkownika przez dodanie spocznika pomiędzy biegami znajdującymi się pod kątem 90 stopni.

Schody wachlarzowe

Schody wachlarzowe to rozwiązanie bardzo efektowne, lecz żeby były funkcjonalne trzeba pamiętać, aby ich krzywizna nie była za mała. Zabierają dość dużo przestrzeni, więc polecamy zastosowanie ich w większych wnętrzach.

Schody kręcone

Schody kręcone to najmniej funkcjonalny rodzaj, ale gdy mamy niedużo miejsca przeważają nad innymi typami schodów. Dzięki formie opartej na słupie, do którego montowane są stopnie, możemy umieścić je w dowolnym miejscu. Następnym ich plusem jest prędkość wykonania. Można je kupić w postaci gotowych elementów do samodzielnego montażu.

Materiały i budowa schodów – na co się zdecydować?

W domach jednorodzinnych najczęściej widzi się konstrukcję żelbetową, która zostaje stworzona już na etapie budowy domu. Daje ona wiele możliwości wykończenia. Często używa się do tego celu drewna i płytek ceramicznych.

Bardzo popularnym rozwiązaniem w ostatnim czasie są schody dywanowe, które dzięki temu, że nie mają widocznych podpór wydają się lewitować, a ich plusem jest duża powierzchnia pod biegami którą możemy urządzić na różne sposoby.

Powinniśmy zadbać, by materiał, którym pokryte są stopnie był antypoślizgowy, a biegi miały stosowną szerokość.