Fotowoltaika Maniek  

Jakie są koszty założenia fotowoltaiki?

Fotowoltaika w Polsce zyskuje coraz większą popularność, co chwilę dziesiątki tysięcy polaków stawia na tą metodę podczas projektowania własnego domu. Jeszcze niedawno fotowoltaika była rozwiązaniem wyłącznie dla bogaczy, teraz można zobaczyć panele fotowoltaiczne niemal na każdym domu. Prawdziwa fala na fotowoltaikę trwa i nic nie słychać o jej końcu, a zielone źródła energii to fakt a nie odległe marzenie. Podwyżki cen prądu oraz coraz bardziej korzystne cenowo źródła energii odnawialnej skutecznie zachęcają klientów do kupna fotowoltaiki. dzisiaj sprawdzimy ile rzeczywiście kosztuje fotowoltaika. Jaki jest powód tego, że panele fotowoltaiczne tak szybko zyskują popularność? Ile kosztuje ich założenie? Jak oszczędzić decydując się na panele fotowoltaiczne? Na te kwestie znajdziesz odpowiedzi w naszym tekście.

Dlaczego ceny fotowoltaiki maleją?

Na to składa się wiele czynników. do spadku kosztów paneli fotowoltaicznych przyczynia się postęp technologii. Fotowoltaika jak każdy inny rodzaj nieustannie zmienia się, to daje możliwość na wytwarzanie tańszych a także bardziej wydajnych paneli fotowoltaicznych.

Oprócz tego na rynku możesz zobaczyć coraz większą konkurencję. Powstaje coraz więcej przedsiębiorstw specjalizujących się w fotowoltaice, by zyskać konsumentów ciągle współzawodniczą ze sobą oferując coraz niższe ceny za produkty i serwis.

Kolejnym aspektem są różne dotacje, jakie możesz dostać inwestując w fotowoltaikę. Przykładem takiego działania jest program Mój prąd, który pozwala na uzyskanie dopłaty na zakup paneli fotowoltaicznych. Program gwarantuje nawet do 5000 zł bezzwrotnej dotacji na panele.

Cena założenia paneli fotowoltaicznych

Koszt zainstalowania fotowoltaiki obecnie waha się między 20 000 – 26 000 złotych za około 5 kWh. Ceny bardzo dynamicznie ulegają zmianie, lecz na ich wysokość wpływa zwłaszcza ilość i klasa oddzielnych komponentów.

By policzyć cenę instalacji paneli fotowoltaicznych dla domu rodzinnego kluczowym względem jest wybranie mocy instalacji. Warto zdecydować się na inwestycję w technologię która w całości zapewni roczne zapotrzebowanie energetyczne Twojego domu. Uśredniając wynosi ono około 4000 kWh. Kiedy weźmiesz pod uwagę ewentualne straty energetyczne, które mogą pojawić się w czasie używania odpowiednim będzie system o mocy 5 kWh.

Musisz wziąć także pod lupę metodę w jakiej wyprodukowane są indywidualne komponenty, która wpływa na ich cenę. Technologie dostępne na rynku to przede wszystkim elementy polikrystaliczne, monokrystaliczne jak też amorficzne. W trakcie wyboru przyjrzyj się okresowi gwarancji jaki obiecuje producent a także wydajność modułów. Sprawdź również dokładnie rodzaj inwertera i mikroinwerterów.

Jak zwiększyć wydajność paneli fotowoltaicznych?

By utrzymać optymalną wydajność paneli fotowoltaicznych podczas instalacji powinno się pamiętać o paru kwestiach jakie wpłyną na ich wydajność:

Panele fotowoltaiczne muszą być zamontowane na południe, w ten sposób mogą uzyskać dobrą wydajność oraz wykorzystać maksymalnie czs gdy słońce oświetla je najmocniej. Jeśli jest to niewykonalne, zainstaluj panele w kierunku zachodnim lub wschodnim.

Panele słoneczne dają najlepsze działanie kiedy kąt ich nachylenia wynosi około 45 stopni. Dotyczy to zarówno paneli montowanych na gruncie oraz tych na dachu.

Miej w pamięci to, aby miejsce montażu instalacji fotowoltaicznej było całkowicie niezacienione, uchroni cię to przed stratą ich wydajności.