Biznes Maniek  

Ile jest wart Bitcoin?

Bitcoin od jakiegoś czasu znajduje się w głównym nurcie wielu osób i mediów. Cyfrowa(y) waluta od swojego powstania w 2011 roku systematycznie zdobywa nowych zwolenników. Na początku swojego istnienia Bitcoin kosztował mniej niż 1 dolar. W listopadzie 2021 jego cena sięgała niemal 70 tysięcy dolarów. Na chwilę obecną oscyluje w granicach 40 tysięcy dolarów. Bitcoin w 10 lat przebył długą drogę stając się najpopularniejszym i najbardziej chodliwym cyfrowym dobrem. Jak wygląda jego cena i z jakich czynników ona wynika?

Skąd popularność Bitcoina?

Bitcoin został zaprezentowany jako dobro odporny(e) na inflację i machinacje ze strony banków centralnych. Od tego czasu tysiące internautów pracuje nad jego rozwoju(em). Są to zwolennicy wolności, anonimowości i decentralizacji.

Dzięki temu, że jest dobrem deflacyjnym, jego liczba jest skończona. Pozwala to na ochronę własnych funduszy. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdzie inflacja stale się rozpędza.

Sukces Bitcoina spowodowały także, że cały czas powstają nowe kryptowaluty. Każda z nich stara się odpowiedzieć na różne(ym) problemy(om) i cechować się realną wartością.

Posiadanie Bitcoina można zestawić z rezygnacji(ą) z usług banków. W zamian sami stajemy się swoim bankiem. Ma to plusy, ale wiąże się też z ryzykiem. Trzeba pilnować naszych środków, właściwie dbać o wszystkie zabezpieczenia. W sieci znajdzie się wiele ludzi czyhających na nasz błąd.

Jak przewidywać i czytać cenę Bitcoina?

Wartość Bitcoina od lat się waha. Jednak patrząc wykres tego aktywa w szerokiej perspektywie można spostrzec, że mimo różnych turbulencji “cyfrowe złoto” stale pnie się do góry. Na jego cenę wpływa wiele czynników.

Zaczynając od ilości BTC dostępnego na rynku ze względu na ograniczoną odgórnie podaż to normalne, że jego cena wzrasta.

Jest to także dobro podatne na ruchy na innych rynkach czy giełdach kryptowalut. Dzięki transparentności Bitcoina, każdy internauta może z łatwością sprawdzać jego przepływy. Można sprawdzić, która giełda kryptowalut proponuje najlepszy kurs BTC, jak również tego ile monet wpłacają i wypłacają z giełdy użytkownicy.

Na cenę Bitcoina rzutują też wydarzenia na świecie. Obecnie żyjemy w ciekawych czasach. Kurs Bitcoina tylko to potwierdza.

Do Bitcoina porównuje się inne kryptowaluty. Kazda szanujaca sie giełda kryptowalut posiada możliwości wymiany parami: Bitcoin do alternatywnych kryptowalut.

Badanie rynku dowodzi, że często, gdy cena Bitcoina notowała wzrosty, rosły wraz z nią inne kryptowaluty.

Giełda kryptowalut, na której kupować będziemy BTC powinna być świadomym wyborem użytkownika. Istotnym podziałem jest rozróżnienie giełd zdecentralizowanych i scentralizowanych. Giełda kryptowalut scentralizowana jest prostsza w obsłudze, ale wymaga naszych danych osobowych. Giełdy zdecentralizowane natomiast zapewniają anonimowość. Uwzględniając inwigilację społeczeństwa, która postępuje, coraz więcej osób wybiera korzystanie z anonimowych giełd.

Źródło: Blog z rankingiem giełd kryptowalut