Porządek Maniek  

Na czym polega dezynfekcja pomieszczeń?

Dezynfekcja jest nieustannie mylona z dezynsekcją, kiedy w rzeczywistości nie mają one ze sobą nic wspólnego. Za pomocą pierwszego niszczymy drobnoustroje, wirusy i grzyby. Dezynsekcja za to polega na zwalczaniu szkodników.

Przeglądając teksty i strony o dezynfekcji często znajdziemy pojęcie sterylizacji. Ten proces najczęściej wykorzystywany jest przy przyrządach medycznych i całkowicie usuwa drobnoustroje z rzeczy, kiedy dezynfekcja jedynie ogranicza ich ilość.

Doświadczona firma w zakresie dezynfekcji w Warszawie to bez wątpienia Dezynsekcja i Deratyzacja Hanna Skowronek.

Fizyczna czy chemiczna dezynfekcja – która lepsza

Do dezynfekcji używa się metod fizycznych i chemicznych.

Fizyczna metoda dezynfekcji korzysta z pary wodnej o temperaturze 100-105°C. Jeżeli stosujemy ją do przedmiotów to musimy je wcześniej oczyścić. Przy mniejszym ciśnieniu pary wodnej stosowana jest także przy odzieży.

Kolejna opcja wykorzystania metody fizycznej to skorzystanie z promieni UV (o długości 256nm). Usuwają bakterie i wirusy występujące w powietrzu i na meblach. Zalecane są do dezynfekcji pokoi, nie pojedynczych urządzeń. Tutaj polecamy zatrudnić fachowców, w Warszawie nie będziesz mieć większego problemu ze znalezieniem odpowiedniej firmy.

W dezynfekcji chemicznej używane są środki mające charakter bakteriobójczy. Zalicza się do nich przykładowo alkohol etylowy, fenole i utleniacze.

Doskonałym przykładem zastosowania dezynfekcji chemicznej jest odkażanie ran wodą utlenioną, albo tak popularne w czasach pandemii dezynfekowanie dłoni płynami antybakteryjnymi.

Jak skutecznie przeprowadzić dezynfekcję mieszkania?

W czasach, kiedy panuje koronawirus dezynfekcja kojarzy nam się z regularnym otwieraniem okien w pokojach gdzie przebywa więcej osób, myciem blatów i ławek preparatami opierającymi się na alkoholu, oraz spryskiwaniem za ich pomocą klamek i przedmiotów, które są wielokrotnie ruszane.

Pamiętajmy, żeby dezynfekować lokal nie tylko w przypadku koronawirusa, ale też grypy, wszawicy, albo bardzo groźnej u psów parwowirozy.

Co jeszcze powinno nas skłonić do odkażenia domu?

Mieszkanie powinno być dokładnie wyczyszczone i zdezynfekowane po wyniesieniu z niego osoby zmarłej. Kolejnym czynnikiem usunięcia mikroorganizmów jest sytuacja, kiedy w mieszkaniu mieliśmy pasożyty i nie chcemy ich ponownej inwazji.

Dezynfekcję możesz przeprowadzić sam, musisz wtedy wziąć pod uwagę parę rzeczy. Ubrania powinieneś wrzucić do temperatury co najmniej 60°C, a pościel i ręczniki nawet do 90°C. Jeżeli nie masz takiej możliwości kup specjalne produkty do dezynfekcji prania. Dobrze dobrany detergent odkaża już przy 30-40°C. Pamiętaj, że w celu pozbycia się drobnoustrojów z naczyń powinieneś nastawiać program w zmywarce na około 70°C.

Ostatnia nasza zasada mówi o regularnym wietrzeniu mieszkania i wyrzucaniu śmieci. Ważne jest również częste przecieranie wszystkich często dotykanych przedmiotów. Z pewnością warto szczególnie sprawdzić klamki przy drzwiach i piloty od telewizora. Utrzymywanie porządku na co dzień zaoszczędzi Ci pracy i sprawi, że mikroorganizmom będzie trudniej zatrzymać się w mieszkaniu na dłużej.

Czasem warto jest jednak zatrudnić ekipę do dokładniejszego i bardziej efektywnego zabiegu dezynfekcji. Koszt różni się w zależności od wielkości pomieszczenia, albo od miejsca zamieszkania. W Warszawie koszt może być wyższy niż w małej miejscowości, ale o wiele prościej jest znaleźć odpowiednią pomoc.